لیزر درمانی موهای زائد

http://www.amoongroup.com/

موهای زائد معمولاً به موهایی اطلاق می شود که موجب آزار فرد می شود . درنژاد ها وفرهنگهای  مختلف ممکن است درمورد اینکه کدام موها زائد است اختلاف وجود داشته باشد اما درهمه فرهنگها واقوام موی صورت خانمها موی زائد محسوب می شود . موی صورت خانمها درصورتی که زبرومشکی وقطور باشد موجب مشکلات زیبایی برای فرد می شود که روشهای مختلف از بین بردن این نوع موها نیز به همین جهت تنوع وگوناگونی زیادی دارد . از بین روشهای مختلف تنها دو روش دوام و ماندگاری بیشتری دارد که یکی از آنها الکترولیز ودیگری لیزر می باشد . الکترولیز بعلت احتمال جاگذاری و اهمیت رعایت استریل بودن سوزنهای بکار رفته در آن ودرد درهنگام انجام ، دیگر خیلی کاربردی نداشته ودر حال حاضر لیزرهای مختلف کاملاً جایگزین این روش قدیمی شده اند .

 
اما درمورد لیزر موهای زائد باید نکاتی را متذکر شد تا اولاً انتظار زیاده از حد از این روش نداشت و ثانیاً اثرات مفید آن مشخص گردد . لیزرهای از بین برنده موهای زائد معمولاً با اثر برملانین یا همان رنگدانه اصلی پوست ومو باعث تخریب فولیکول یا همان ریشه مو می شوند . بنابراین هرچقدر موهای زائد مشکی تر باشد اثر لیزرها نیز برمو بیشتر است و هرچقدر رنگدانه پوست کمتر باشد عوارض احتمالی لیزر نیز کمتر است . بنابراین بهترین پوست ومو برای لیزر موی زائد موی مشکی وپوست سفید می باشد . بهتر است قبل از انجام لیزر آزمایشات هورمونی مربوط به موی زائد درخواست شود تا درصورتی که اختلال هورمونی درزمینه موی زائد فرد وجود داشته باشد شناسایی شده وتحت درمان صحیح دارویی قرار گیرد . درهنگام استفاده از داروجهت پرمویی می توان اقدام به لیزر نیز نمود تا دارو باعث کاهش ایجاد موها شده ولیزر نیز باعث ازبین رفتن موهای موجود گردد .


قبل از لیزر درمانی موهای زائد باید از حداقل سه هفته قبل اقدام به کندن موها نکرد زیرا التهاب ایجاد شده دراثر کندن موها می تواند اثرلیزر را بر موهای زائد کمی کاهش دهد . لذا دراین مدت می توان برای از بین بردن موها از تیغ ویا قیچی استفاده نمود . استفاده ازموبرهای شیمیایی و ماشینهای اضاله مو نیز دراین مدت ممنوع است .

 
قبل از استفاده از لیزرهای موی زائد وپس از آن باید از ضد آفتاب مناسب پوست فرد استفاده شود تا پوست فرد برنزه نشود زیرا برنزه شدن پوست می تواند باعث افزایش عوارض لیزر درپوست فرد شود . استفاده از سولاریوم نیز قبل از لیزر ممنوع می باشد .

 
عوارض لیزرهای موی زائد شامل لکه های پررنگ پوست می باشد که بسیارنادر بوده ودرصورتی که نکات ذکر شده رعایت گردد  وانتخاب بیمار و طول موج و انرژی استفاده شده جهت وی صحیح باشد چنین اتفاقی نخواهد افتاد . گاهی لکه های حلقوی درمحل لیزر ایجاد می شود که این خونمردگیها معمولاً پس از مدت کوتاهی برطرف می شود وجای نگرانی وجود ندارد . قرمزی پس از لیزر نیز با خنک نمودن پوست وهمچنین گاهی استفاده از کرمهای حاوی استرویید کاهش یافته ومعمولاً بیش از یک روز باقی نمی مانند .

 
انجام لیزر موهای زائد معمولاً درد زیادی ایجاد نمی کند اما درصورتی که فرد حساس بوده وتراکم موها زیاد باشد می توان از ژلهای بیحسی قبل از لیزردرمانی استفاده نمود تا سوزش ایجاد شده درهنگام لیزر نیز کاهش یابد . قراردادن کیسه های یخ برروی پوست  قبل از انجام لیزر تا حد زیادی می تواند سوزش آن را کاهش دهد که به این نکته ساده دربسیاری از کلینیکهای لیزر توجهی نمی شود . یکی از نکات مهمی که باعث کاهش درد بیمار درهنگام لیزردرمانی می شود توضیحات صادقانه پزشک می باشد که خود به همراه منش ورفتار موقرانه پزشک می تواند باعث کاهش اضطراب بیمار ودرنتیجه باعث کاهش درد وی گردد .

 
تعداد جلسات لیزرمعمولاً حدود 6 جلسه می باشد که البته دربرخی افراد این تعداد ممکن است کمتر ویا بیشتر باشد .  مدت دوام اثرات لیزر نیز درافراد مختلف متفاوت است اما حدوداً 4-3 سال اثرات لیزر درکاهش موهای زائد می تواند دوام داشته باشد وگاهی لازم است که طی  یک دوره دیگر نیز به لیزراین نوع موها اقدام نمود . موهای زائد برخی از نقاط صورت از بقیه نقاط مقاومتر می باشد ، برای مثال ممکن است موهای چانه تعداد جلسات بیشتری برای از بین بردنشان لازم باشد . گاهی موهای زائد دراثرلیزر کرکی ونرم شده ودراین مرحله می توان به جلسات لیزر خاتمه داد واز روشهای موقتی کاهش موهای زائد استفاده نمود ؛ زیرا این نوع موها به لیزر کمتر پاسخگو می باشند . موهای سفید نیز همانطور که درابتدا گفته شد به لیزرهای رایج کمتر پاسخ می دهند . 

 - آیا از عواقب استفاده از دستگاههای لیزر زیر نظر افراد غیر متخصص آگاهی دارید ؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم برای از بین بردن موهای زائد فقط به پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید .


 

 

 

/ 0 نظر / 38 بازدید