بوتاکس

 

بوتاکس

اسم تجاری سم رقیق شده "بوتولینوم" مترشحه از باکتری "کلستریدیوم بوتولینوم" است که تأثیر آن به موضع تزریق محدود بوده و فاقد هرگونه عوارض عمومی در بدن انسان در شرایط طبیعی می‌باشد.

ü این ماده با تأثیر بر روی عضله محل تزریق باعث کاهش فعالیت یا از بین رفتن فعالیت آن می‌گردد.

ü مصرف آن توسط موسسه‌ی غذا و داروی آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است. از سال 1989 برای مصرف در بیمارانی با اسپاسم عضلات در نواحی مختلف بدن، مورد استفاده قرار گرفته است. از سال 1990 انسیتو سلامت ملی آمریکا مصرف آن را برای بدن انسان بی ضرر تشخیص داده است.

ü BOTEX امروزه بصورت گسترده‌ای برای اصلاح چروک‌های ناشی از فعالیت زیاد انقباضی عضلات صورت مصرف می‌شود. این خطوط که در دسته‌بندی چین و چروک صورت جزو دسته دوم قرار گرفته، معمولاً با آغاز دوران میانسالی ظاهر می‌شود و موجب بوجود‌آمدن چهره‌ای خسته و عصبی می‌شود و چهره‌ی باطراوت فرد جای خود را به صورتی اخمو، افسرده و عصبی می‌دهد. که تأثیری منفی در محیط فردی، کاری و اجتماعی افراد می‌گذارد.

ü نواحی مجاز تزریق در نواحی سر و گردن عبارتند از: BOTOX

 

 

o خطوط اطراف چشم که اصطلاحاً خطوط خنده نامیده شده و به علت انقباض بیشاز حد عضلات حلقوی چشمی ایجاد می‌شود. این خطوط چشم را خسته و پیر نشان می‌دهد و هنگام خندیدن به علت انقباض عضله این ناحیه به تدریج سبب شکسته شدن پوست خارجی حدقه چشم گردیده که اصلاح آن در صورت عمیق‌تر شدن بسیار مشکل خواهد بود. ‌

o خطوط اخم که بین دو ابرو چروک عمیق طولی به شکل یک یا دو خط موازی عمودی ایجاد می کنند و ناشی از انقباض عضله اخم می‌باشند و در صورت عدم اصلاح آن با عمیق‌تر شدن خطوط، زمینه شکستگی پوست ناحیه مربوط را بوجود آورده که اصلاح آن بسیار مشکل است.

o خطوط عرضی پیشانی که به صورت خطوط عمیق و عریض بر روی پیشانی مشاهده می شود. این خطوط جزو اولین چروک‌هایی می‌باشد که در میانسالی ظاهر شده و مرز جوانی را از میانسالی جدا می‌سازد، که در صورت عدم اصلاح، چروک عمیق‌تر شده و پوست را می‌شکند بنحوی که اصلاح آن بسیار مشکل خواهد بود. لذا بهتر است در موقع دیدن علائم بروز خطوط پیشانی اقدام به تزریق گردد. BOTOX

o خطوط عمودی پشت لب و دور دهان که به صورت خطوطی عمود بر لب ها از اواخر میانسالی ظاهر شده و بتدریج عمیق می‌گردد. این خطوط به علت انقباض و فعالیت زیاد عضله‌ی حلقوی دهانی ایجاد می‌گردد و در خانم‌ها شایعتر می‌باشد.

 

 

/ 0 نظر / 24 بازدید